post

Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi (TKTA) ve Uluslararası Kaynak Enstitüsü (IIW) Yetkili Ulusal Kurumu (TR ANB) bilgilendirme ve Yönetim Kurulu Toplantısı 25 Aralık 2010 Cumartesi günü düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Gedik Eğitim Vakfı Başkanı ve TKTA Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Gedik, 2 yıl önce kaynak alanında Türkiye’yi temsil etmek üzere Gedik Eğitim Vakfı öncülüğünde kurulan TKTA’nın bağımsız konumunu koruması için hem akademik çevreleri hem de sanayi kurumlarını kucaklaması gerektiğini belirtti.

TKTA’nın bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler ve bundan sonra yapılması gerekenler konusunda yönetim kuruluna bir sunum yapan Dursun Turan, Akademi’nin sürekli düşünce ve eylem içerisinde olan aktif bir kurum olması gerektiğinin altını çizdi. Dursun Turan, TKTA’nın kurulduğu günden bu yana büyük gelişme kaydettiğini, Türkiye’de kaynak alanındaki tek yetkili organ olarak tanınırlığının artırılması ve bir marka haline 25dönüşmesi için bundan sonra da çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

Kaynak alanında ulusal bir çatı olarak teknik danışmanlık grubu oluşturulması, TÜBİTAK, DPT ve hükümet ile ilişki içerisinde bulunup araştırmacılara fon sağlanması, AB fonlarından faydalanarak Avrupa’daki kurumlarla iş birliği çerçevesinde ortak projeler geliştirilmesi, kaynak teknolojisi ile ilgili bir yayının çıkarılması, TKTA’nın önümüzdeki dönem hedefleri arasında sayıldı.

Toplantının TKTA ile ilgili kısmı Dr. Mustafa Koçak’ın yönetim kurulunun ortak kararı neticesinde TKTA Başkanı olarak seçilmesiyle sona erdi.

Daha sonra TR-ANB Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nihat Akkuş TR ANB’nin çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. TR ANB olmak için çalışmalara 2009 yılında başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Nihat Akkuş, IIW çatısı altındaki IAB’nin (Uluslararası Yetkilendirme Kurulu) tüm denetimlerini başarıyla geçtiklerini söyledi. Ocak 2011’den itibaren Türkiye’de IIW’ya bağlı eğitim veren tüm kurumlar artık TR ANB tarafından denetime tabi tutulacak ve bu alanda yabancı denetçiler artık ülkemizde faaliyet gösteremeyecek.