post

İstanbul Gedik Üniversitesi ve Gedik Eğitim Vakfı sponsorluğunda, her yıl kaynak, bilim, teknoloji ve eğitim alanında önemli çalışmalara imza atmış uzman kişilere delegasyon üyelerince yapılan oylama sonucunda verilen “HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ”, kaynak sektöründe ve akademik alanda ilk ve tek uluslararası Türk ödülüdür.

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ her yıl geleneksel olarak Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden ve Gedik Kaynak’ın (1963) kurucusu ve hayırsever işadamı merhum Halil Kaya Gedik’in adını yaşatmak üzere IIW (Uluslararası Kaynak Enstitüsü) tarafından verilmektedir. Ödülü bu yıl kaynak bilim ve teknolojisinin gelişimine verdiği desteklerden dolayı A.B.D Lincoln Electric firmasından Teresa Melfi aldı. Teresa Melfi ödülünü 25-30 Haziran tarihleri arasında Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 70. IIW Uluslararası Genel Kurul Toplantısı – Ödül Seremonisinde Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in elinden aldı

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ ilk olarak 2013 yılında Japon bilim adamı Hideyuki Yamamoto’ya 2014 yılında ise İsveç Kaynak Eğitim ve Sertifikalandırma Ulusal Yetkili Kurumunun (ANB) CEO’su Lars Johansson’a, 2015 yılında Colorada Maden Okulundan Stephen Liu’ya ve 2016 yılında ise Japon bilim adamı Dr. Tokihiko Kataoka’ya verilmişti.